צעדים - עמותה לחולי ומושתלי מפרקים 

                                                         050-9588022  |  050-3005788 
                                   

כנס צעדים 22  |  סקר  |  
דף הבית >> טיפים והמלצות >> ישיבה ממושכת - תופעות ותופעות לוואי (חלק ב )
 

ישיבה ממושכת - תופעות ותופעות לוואי


איננו רוצים להפחיד, אבל: מפרק הירך, הברך, עמוד השדרה, אספקת הדם, כאבים בראש, ואפילו פגיעה במעיים, זוהי רשימה חלקית של הנזקים שלהם יכולה הישיבה הממושכת להביא.

 חלקו השני של המאמר על ישיבה נכונה.

לישיבה ממושכת יש השפעות רבות: מאחר והתנוחה בישיבה הנה ב-90 מעלות כיפוף של הירך, יתכנו הגבלות בתנועת מפרק הירך בעיקר בפשיטה לאחור ובסיבובים. הגבלות כאלו משפיעות על תנוחת האגן ועקב כך גם על תנועת עמוד השדרה. יתכן גם קיצור של שרירי הירך הקדמיים, דבר אשר יכול לגרום לכאבי ברכיים. ה-"Movie sign" הינו מונח המתאר מצב בו אנשים סובלים מכאבי ברכיים עקב ישיבה ממושכת, למשל, בקולנוע.

יישור הברך יכול להיות מוגבל עקב התקצרות של השרירים המכופפים של ברך אשר בישיבה הנם במצב המקוצר שלהם. אצל מרבית האנשים ובעיקר אצל גברים ישנו קיצור של השרירים הללו. לקיצור השרירים הללו ישנה כאמור השפעה על הברך, הירך, האגן והגב.

הגבלה בתנועות עמוד השדרה. רוב האנשים יושבים בכיפוף לפנים רכונים על שולחן ללא הלורדוזה (השקע הנורמלי בעמוד השדרה המותני) ומאבדים בהדרגה את התנועה לאחור של עמוד השדרה. חמור מזה הוא מצב בו אדם יושב במשרד בצורה א-סימטרית, כמו למשל, מסך מחשב הנמצא בצד אחד, טלפון בצד השני והוא נוטה או מסובב רוב הזמן לצד אחד. הגוף אינו סובל להיות 'נעול' בתנוחה אחת לאורך זמן. אנשים כאלו יכולים לסבול מבעיות בגב התחתון, בצוואר ויתלוננו לעיתים על כאבי ראש (ממקור צווארי) ו/או סחרחורות או על הרדמות הידיים, לרוב בצד אחד בשל הלחץ המתמשך על העצבים.

ישיבה ממושכת יכולה לגרום לשיבושים באספקת הדם, בעיקר בגפיים התחתונות. ישנו לחץ על כלי דם באזורי המגע עם הכיסא, המתבטא בדרך כלל בורידים. אזור המגע הוא בדרך כלל השליש התחתון של החלק האחורי של הירך. בנוסף, במהלך ישיבה ממושכת ישנה הצטברות דם בורידים העמוקים בשוקיים. הדם הורידי חוזר אל הלב באמצעות פעולת השרירים אשר סוחטים את הורידים ומזרימים את הדם כלפי הלב.

חוסר פעילות שרירים יכולה לגרום להצטברות של הדם בשוקיים וליצור פקק בורידים העמוקים. מצב זה הינו מסוכן, אך יכול לקרות בעיקר במהלך טיסות ממושכות בהן מידת התנועה הנה מעטה ביותר (פרט לקימה לשירותים מדי פעם) או בישיבה ממושכת ללא תנועה מסיבות אחרות. אנשים בסיכון הם אנשים מעשנים, שמנים ונשים בהריון. גם נשים אשר נוטלות גלולות נגד הריון יכולות להיות בסיכון.

מסיבות דומות, ישנו לחץ על עצבי הגפיים התחתונות. לחץ ממושך יכול במשך הזמן לגרום לתופעות כגון נימול או הרדמות ואף לכאב. השפעות דומות על עצבי הגפיים העליונות יכולות להיות עקב עבודה עם מחשב כאשר מיקום העכבר, למשל, הנו רחוק לפנים. הושטת היד לפנים באופן מתמשך לא רק שהיא יכולה לגרום לבעיות בחגורת הכתף, אלא היא יכולה גם להוביל להתפתחות של הפרעות עצביות אשר מקורן יכול להיות באזור הצוואר או לאורך מהלך העצבים עד לכף היד. תסמונת ידועה אשר נובעת בין היתר משימוש מתמשך באצבעות וכף היד הנה תסמונת התעלה הכפית (carpal tunnel syndrome) אשר מתבטאת בהופעת סימפטומים עצביים באגודל, באצבע, באמה בחצי החיצוני של הקמיצה בחלק הכפי שלהן.

כיפוף הגו העליון לפנים דורש את גלגול הראש מעט לאחור על מנת לאזן את קו הכובד של הגוף ועל מנת להסתכל למשל על מסך המחשב. עובדי מעבדות או מנתחים יכולים לסבול מכאבי צוואר, כאבי ראש או סחרחורות בשל תנוחת כיפוף ממושכת הדרושה במהלך עבודתם.

ישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית יכולה לגרום להאטת פעולת המעיים, במיוחד אם הישיבה מלווה בשתייה לא מספקת.

ישיבה יכולה גם להגביל את פעולת הסרעפת שהינה שריר הנשימה העיקרי. תנועתיות מופחתת של הסרעפת יכולה לגרום להקטנה באוורור הריאות ובחמצון, דבר אשר יכול להשפיע על ערנות ולעיתים אף לתרום להתפתחות כאבי ראש.

מאמרו של ישראל זבולון

פיזיותרפיסט בכיר במכון לפיזיותרפיה בבית החולים השרון מהמרכז הרפואי רבין

הובא לכאן מתוך פורטל היופי והבריאות Beok

 


Go Back  Print  Send Page

לצורך כתבה עיתונאית שתעסוק בנושא מפרק הירך MOM (מתכת על מתכת)
והשימוש במפרק דרך משרד הבריאות.
דרושים אנשים שעברו השתלה של מפרק מהסוג הזה.

לפרטים אנא צור/צרי קשר עם עמותת צעדים
בטלפונים: 050-9588022 | 050-3005788
או באימייל:
tzeadim@walla.com

למידע, הכוונה, וייעוץ משפטי
מהעמותה השאירו פרטים:
 

לייבסיטי - בניית אתרים