צעדים - עמותה לחולי ומושתלי מפרקים 

                                                         050-9588022  |  050-3005788 
                                   

כנס צעדים 22  |  סקר  |  
דף הבית >> מי אנחנו >> ראיון רדיו עם יו"ר צעדים
 

ריקי הראל, מראיינת את קרולה אופנהיימר רוזנטל, עו"ס, יו"ר עמותת צעדים, למושתלי ופגועי מפרקים, אשר מספרת על פעילות העמותה.
הראיון נערך במסגרת תוכנית הרדיו, 
 "הכל-צפוי" המשודרת ברשת א' של "קול ישראל

להלן תמליל הראיון   

ריקי הראל : אנחנו רוצים לדבר עכשיו עם קרולה אופנהיימר, שלום.
קרולה אופנהיימר רוזנטל,עובדת סוציאלית, יו"ר צעדים : שלום ריקי.
ריקי הראל : בעצם אופנהיימר רוזנטל.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אופנהיימר רוזנטל. כן,
ריקי הראל : נעים מאוד.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : נעים מאוד.
ריקי הראל : את עובדת סוציאלית, ואת יו"ר צעדים.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן.
ריקי הראל : עמותה למען פגועה ומושתלי מפרקים.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן. אני עובדת סוציאלית, אבל זה לא התפקיד שלי בעמותה. אני בעמותה כי אני מושתלת מפרקים. אני חולת פרקים, אני מושתלת מפרקים.
ריקי הראל : איפה השתילו לך מפרקים?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : יש לי, דווקא יש לי הרבה השתלות, יש לי במפרקי הירך דו צדדי, במפרק הברך דו צדדי, ויש לי כבר ניתוח חוזר, השתלה חוזרת.
ריקי הראל : השתלה חוזרת?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן.
ריקי הראל : זאת אומרת מי שעובר השתלה פעם אחת זה לא אומר שזה כבר פור גוד?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : לא, לא, זה רק ההתחלה. כמו שרופא שבקשר איתנו נוהג להסביר, ברגע שמשתילים את הפרוטזה, אולי גומרים עם בעיה אחת, אבל מתחילים עם מחלה חדשה שקוראים לה התרופפות. והמשתלים האלה יש להם אורך חיים מוגבל, והם החיים שלהם הם בין 10 ל-15 שנה. לא יותר.
ריקי הראל : אפילו אלו שעושים אותם בימים אלה? המודרניים יותר? החדשים?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : המודרנים החדשים הם בעצם בדקו אותם במעבדות, על אנשים עדיין אין עליהם כל כך הרבה שנים, כך שאנחנו עוד לא יודעים מה קורה איתנו.
ריקי הראל : עוד לא יודעים. אז את עשית השתלה נאמר זאת שאת צריכה כבר לעשות עליה שוב, לפני כמה שנים? 10?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אני עשיתי את הראשונה 15 שנה, את השניה שכבר עשיתי עליה ניתוח חוזר זה היה אחרי 9 שנים.
ריקי הראל : אז זה לא, אי אפשר לדעת מראש.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : לא, אי אפשר לדעת מראש, אבל מה שאנחנו יודעים בוודאות כיום שבן אדם שעובר השתלה אחת הוא יעבור השתלה נוספת פעם אחת לפחות בחייו.
ריקי הראל : את יודעת, הרבה אנשים שיש להם בעיות במפרקים מאוד חוששים מהניתוח הזה. היית אומרת שבאמת יש להם סיבה לחשוש או שזה תהליך שהוא קל יחסית? ברור שזה פרוצדורה לא פשוטה. אבל ולעיתים כואבת וצריך הרבה סיוע ותמיכה. אבל את חושבת שזה כדאי לקחת את הצ''אנס הזה ולעשות את זה. נכון?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אני, תראי, אני מחמשת השתלות מפרקים, אני הולכת בלי שום כלי עזר.
ריקי הראל : יפה.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : זה לא אומר שאני לא מוגבלת. אני מוגבלת מאוד, אבל אין באמת למזלנו אין הרבה אנשים שזקוקים לכל כך הרבה השתלות וכל כך הרבה מפרקים. עכשיו אני הייתי מחלקת את הדברים בשניים. קודם כל מי שזקוק להשתלת מפרק, הוא בן אדם שאיכות החיים שלו ירדה לגמרי. והוא כדי לקום מהמיטה או כדי להתהלך, הוא זקוק להשתלת מפרק.
ריקי הראל : כן.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : הניתוח הוא לא פשוט, הוא מוצלח מאוד, ויש אחוזים מאוד מאוד גבוהים של הצלחה בניתוחים האלה, ויש הניתוחים האלה הם באמת עושים אותם הרבה בכל הבתי חולים. יש כ-5,000 ניתוחים לשנה, אבל צריך להבין שהניתוח עצמו הוא לא משהו פשוט. בעצם אם אני ארצה להיות ציורית, מה שקורה בניתוח, קוטעים את החלק החולה, את המפרק החולה ובמקומו משתילים פרוטזה.
ריקי הראל : כן.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : לכן מאוד חשוב לנו להגדיר את עצמנו כמושתלי מפרקים ולא כמוחלפי מפרקים. כי סמנטית החלפת מפרק זה משהו הרבה יותר פשוט מהשתלת מפרק. ואנחנו מושתלים לכל דבר ועניין, עם תופעות גם כן של אנשים שקוטעים להם איברים אחרים.
ריקי הראל : כן.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : וצריך קודם כל השיקום הוא שיקום ארוך, תלוי איזה מפרק הוא גם כואב מאוד, וצריך להיות מוכן נפשית שהניתוח אולי הוא כשעתיים שלוש, אבל אחר כך יש לפחות 3 חודשים שצריך להשתקם. אם לא יותר. יש אנשים שזה לוקח להם הרבה יותר.
ריקי הראל : אתם עמותה אמרנו,
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן.
ריקי הראל : עמותה למה, זה קוראים לזה צעדים,
קרולה אופנהיימר רוזנטל : צעדים.
ריקי הראל : עמותת צעדים למען פגועי ומושתלי מפרקים.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן.
ריקי הראל : אז מה, כמה זמן העמותה הזו כבר קיימת אגב?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אז אנחנו התחלנו לפני כ-10 שנים כקבוצה שקראו לה קבוצת מושתלי מפרקים צעירים, שהגדרנו את עצמנו בין הגילאים 18 לגיל 65, כשהתחלנו את הפעילות התחלנו אותה בגלל בעיות שהיו לנו בניידות של ביטוח לאומי, שלא, שאחרי הניתוחים, למרות שלפני הניתוחים רובנו היינו מקבלים קיצבת ניידות, אחרי השתלות המפרקים היו מורידים את הקיצבה לאפס, כי היו בעצם מוציאים אותנו מהמערכת, כי לא היתה, לא היה סעיף מתאים לנו. לא היה סעיף של מושתלי מפרקים. בשנת 97 וזה ההישג הראשון שלנו, הצלחנו להכניס סעיף שקוראים לו ו'' ב'', שמתייחס למושתלי מפרקים ברך ירך וקרסול, כאשר עד היום לא הצלחנו להכניס את אלה שרק עברו השתלת מפרק אחד בלבד, ועל זה אנחנו עובדים. עכשיו בשנת 2002, החלטנו, אנחנו ראינו שלא רק הנושא של ניידות הוא נושא חשוב לטיפול, אלא שגילינו במשך הזמן שיש נושאים רבים נוספים, והחלטנו קודם כל לכלול בתוכנו את כל הגילאים, פתחנו את הנושא הגילאי לילדים עד אנשים מבוגרים מאוד, והקמנו עמותה. אנחנו קיימים בשטח 4 שנים כעמותה.
ריקי הראל : אתם העמותה היחידה בנושא זה?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אנחנו עמותה היחידה בנושא של השתלות מפרקים בארץ ובעולם. אין עמותה שעוסקת בזה בשום מקום חוץ מאיתנו.
ריקי הראל : יש הרבה מושתלים בארץ כבר, הרבה מושתלי מפרקים בארץ?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : מבצעים כ-5,000 ניתוחים לשנה, הניתוחים האלה מבוצעים החל משנת, בסוף שנות ה-70, ויש בינינו כ-150,000, 200,000 מושתלי מפרקים.
ריקי הראל : מתי מחליטים שצריך להחליף מפרק לפני שעושים, לפני כן אני מניחה, מנסים להתגבר בדרכים אחרות, נכון?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : תראי, כל אחד מאיתנו מנסה באמת לא לעבור ניתוח. ומנסים למצוא דרכים אחרות אם זה כדורים, אם זה חידושים, בסופו של דבר כשהכאב מתגבר, וכשאיכות החיים יורדת לגמרי, אין מנוס מניתוח השתלת מפרק. ואנחנו כבעלי ניסיון, כי העמותה שלנו, היא בעצם עמותה ארגון לעזרה עצמית, שמנוהל על ידי אנשים חולים, וההמלצה שלנו מתוך ניסיון היא לא להגיע למצב שאתה לא תוכל לקום יותר מהמיטה, לעשות את זה רגע לפני. כי גם הניתוח, אם מגיעים לניתוח כשבאמת המפרק כבר הרוס לגמרי, הניתוח הרבה יותר קשה.
ריקי הראל : כן, אבל אני חשבתי שדווקא צריך, כדאי לחכות כמה שיותר, כי אחר כך הניתוח אמרת מחזיק רק זמן מסויים, אז כאילו למשוך כמה שיותר, ואז לעשות את הניתוח שיחזיק מאותו רגע, משהו כמו 10 שנים את אומרת. נכון?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : תראי, אני אגיד לך מה שאמר בזמנו הרופא שלי זיכרונו בברכה, שהוא אמר לי אל תחשבי על מה שיהיה אחר כך, תחשבי על מה שקורה היום. מהיום את לא יכולה כבר לתפקד, וזה הרגע שאת צריכה לעשות את הניתוח. זה לא רק העניין שאתה לא יכול לתפקד. אתה גם הכאבים הם כאלה חזקים, שאתה לא ישן ולא, אין לך הבדל בין יום ולילה ואתה החיים שלך הם קשים מאוד. אתה סובל מאוד. לא שאחרי הניתוח אין כאבים, אבל יש כאבים אחרים לגמרי.
ריקי הראל : כן.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : הם כאבים לאחר ניתוח. ולחשוב כמה זמן יחזיק מעמד המשתל, זה קשה מאוד. כי אתה צריך לחיות.
ריקי הראל : כן, נכון.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אז עד שמחזיק מחזיק, ואחר כך יש שוב פתרון.
ריקי הראל : כן, יפה. אז לפחות יש פתרונות. השאלה היא, יש כל הזמן גם חידושים בנושא? הרפואה מציעה חידושים בנושא של טיפול בשחיקת סחוס, בפגיעות מפרקיות?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : תראי, הרפואה, שוב, מתחלקת לשניים. יש את הרפואה שמפתחת כל הזמן טכנולוגיות חדשות לניתוחים ופרוטזות חדשות, ושוב, אנחנו לא יודעים האם הפרוטזות האלה הם באמת מחזיקות יותר מ-10, 15 שנה, זה נדע בטווח הזמן המתאים, ויש כל מיני מוצרים שיקומיים שגם צריך לנסות אותם, אבל יש איזה תזוזה בנושא. יש אז לפני כמה שנים, הפתרון היחיד היה באמת השתלת מפרק, היום קיימנו את הכנס האחרון לפני שבוע, את הכנס השמיני שלנו, והבאנו איזה שהוא מוצר שיקומי חדש שקוראים לו אפוס, שהם נעליים שיקומיות, שלפי המחקרים שהחברה עשתה, אז זה כן יכול לדחות ניתוחים. זה כן יכול לדחות את הזמן לניתוחי השתלת מפרק או לרביזיות.
ריקי הראל : איפה? בברכיים או ב,
קרולה אופנהיימר רוזנטל : לא, לא, בכלל. בברכיים, במפרק הירך.
ריקי הראל : איך הנעליים האלה יכולות לעזור?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : יש, הנעל הזאת בעצם מחזקת את כל החלק שמסביב למפרק, וזה מה שמחזיק את המפרק ולא להישבר לפני.
ריקי הראל : איך נראית נעל כזאת?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : ציורית, הנעל נראית נעל ספורט, עם שני כדורים מתחת לנעל. אז אנחנו מה שאנחנו עושים בעמותה, אנחנו מנסים כל הזמן לרדוף אחרי מידע חדש, ולהביא אותו לאוכלוסיה שלנו, אנחנו מקיימים, מנסים לקיים שני כנסים בשנה, ומנסים להביא מידע חדש. אם זה בנושא השיקומי, או אם זה בנושא הרפואי.
ריקי הראל : יפה.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אנחנו השתתפנו בתחילת הדרך במחקר להידרותרפיה, הבאנו את הנושא של הידרותרפיה לאוכלוסיה שלנו, והיום הרבה מהאנשים שבקשר איתנו, יודעים שזה פתרון די מוצלח כדי לחזק את כל החלק הפנימי, וכדי לנסות לדחות עד כמה שיותר את הניתוחים האלה.
ריקי הראל : אז הייתי רוצה עוד מילה על כל הנושא הזה שאמרת נעלי אפוס?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן.
ריקי הראל : מה, זה מערכת שלמה של טיפול, או שזה רק נעליים?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : תראי, אני לא כל כך הסמכות לדבר על המוצר הזה, כי בעצם המוצר הוא פיתוח של רופאים פה בארץ. הוא פיתוח ישראלי.
ריקי הראל : אצלכם בעמותה אפשר יהיה לקבל פרטים על הנושא?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אצלנו, אנחנו נוכל לתת את הפרטים של החברה, גם באתר האינטרנט שלנו יש קישור לחברה, ואנחנו לא יכולים, אנחנו לא ממליצים, אנחנו מביאים לידיעת אנשים את החידושים שקיימים בשוק. וזה מה שאנחנו מנסים לעשות. בתקווה באמת שהחידושים האלה ידחו את הניתוחים עד כמה שיותר.
ריקי הראל : איך מצטרפים לעמותה שלכם?
קרולה אופנהיימר רוזנטל : לעמותה שלנו מצטרפים יש לנו מספרי טלפון, יש לנו אתר אינטרנט, יש לנו אי מייל,
ריקי הראל : אז אני אקח ממך לפחות טלפון, נזכיר שאת יושבת ראש, קרולה,
קרולה אופנהיימר רוזנטל : קרולה,
ריקי הראל : את יושבת ראש צעדים, עמותה למען פגועי ומושתלי מפרקים.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן.
ריקי הראל : אז באמת מי שמעוניין שיתקשר, אולי רק את מספר הטלפון.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : אני אתן לך אחד מהם, 052-4728449 ואולי אני אתן את הכתובת אתר האינטרנט שלנו,
ריקי הראל : בבקשה, כן,
קרולה אופנהיימר רוזנטל : שזה דבליו דבליו דבליו, טי. זד. אי. איי. בי. איי. אם. נקודה קום. נקודה איי. אל. סליחה. נקודה. או. אר. ג''י. נקודה איי. אל.
ריקי הראל : או. קיי. וצעדים בעצם, את אומרת דבליו דבליו דבליו צעדים נקודה או. אר. ג''י. איי אל.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : כן.
ריקי הראל : והמספר, מספר הטלפון 052-4728449. קרולה אופנהיימר רוזנטל, מצעדים, העמותה למען פגועי ומושתלי מפרקים, תודה רבה. ותהיי בריאה.
קרולה אופנהיימר רוזנטל : תודה לך. ואנחנו באמת מקווים שלא יהיו השתלות רבות.
ריקי הראל : כן, אז אנחנו מאוד מודים לך, ושלום על כל ה, תודה לך על כל האינפורמציה, ואנחנו מסיימים.


לצורך כתבה עיתונאית שתעסוק בנושא מפרק הירך MOM (מתכת על מתכת)
והשימוש במפרק דרך משרד הבריאות.
דרושים אנשים שעברו השתלה של מפרק מהסוג הזה.

לפרטים אנא צור/צרי קשר עם עמותת צעדים
בטלפונים: 050-9588022 | 050-3005788
או באימייל:
tzeadim@walla.com

למידע, הכוונה, וייעוץ משפטי
מהעמותה השאירו פרטים:
 

לייבסיטי - בניית אתרים