צעדים - עמותה לחולי ומושתלי מפרקים 

                                                         050-9588022  |  050-3005788 
                                   

כנס צעדים 22  |  סקר  |  
דף הבית >> מאמרים מהאנטרנט והעיתונות >> מספר שברי צוואר הירך בעולם בעלייה
 

בישראל נאמד מספר החולים באוסטאופורוזיס בכ-200 אלף נשים וגברים.

אחת מכל 2 נשים ואחד מכל 7 גברים יסבלו מהמחלה.

מומחים מעריכים כי בשנת 2050 מספר השברים בצוואר הירך בעולם יעלה לכ-6.3 מיליון,

כך עולה ממאמר במגזין לנצט.

 

ממאמר שפורסם בחודש יוני על ידי המכון לעצם ולמחקר של אוניברסיטת סידני במגזין LANCET עולה הערכה מדאיגה כי מספר השברים בצוואר הירך יעלה בעולם מ-1.7 מיליון בשנת 1990 ל-6.3 מיליון בשנת 2050 .

זוהי ההערכה מדאיגה מאחר ופרט לשכיחות ההולכת וגדלה של מחלת האוסטאופורוזיס, הרי ששברים בכלל ושברים בצוואר הירך בפרט, מהווים מעמסה כלכלית אדירה.

בארה"ב לבדה, 73 אחוזים מכלל השברים האוסטאופורוטיים בקרב נשים הינם שברים לא חולייתיים (בצוואר הירך) ועלותם הכלכלית מגיעה לכ-94 אחוזים מעלותם של כלל השברים האוסטאפורוטיים.

ההערכות הן שלנשים מעל גיל 50 קיימת הסתברות של כ-40 אחוזים לשבר במהלך חייהן. סיכון זה דומה לסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם.

הערכות נוספות מצביעות על כך שבשנת 1997 הגיעה העלות הכלכלית העולמית של שברים בצוואר הירך ל-131.5 מיליארד דולר. שברים אלה נחשבים ל"יקרים" ביותר מבחינת עלותם הכלכלית ומצריכים אשפוז ושיקום ממושך של החולים.

אנשים ששברו את עצם צוואר הירך הופכים למוגבלים ומאבדים את עצמאותם. כ-40 אחוזים מתוכם אינם יכולים ללכת אחרי השנה הראשונה לנפילה. שברים באגן אף עלולים לגרום למוות (כ-10-20 אחוזים בשנה הראשונה).

רוב השברים בצוואר הירך מתרחשים אחרי נפילה, בעיקר אצל אנשים מעל גיל 50, כאשר 80 אחוזים מהשברים מתרחשים אצל נשים.

כיום ישנם מספר טיפולים לאוסטאופורוזיס, החל בנטילת סידן וויטמין D וכלה בפיתוח פיתרונות ביולוגיים להחלפת עצמות. מחקרים מראים כי נטילת סידן בתוספת וויטמין D מביאים לשיפור מועט בצפיפות העצם של נשים אחרי גיל 50.

גם טיפול בהורמונים מסייע במידה מסוימת לצפיפות העצם, אך זהו טיפול שאינו מומלץ לנשים עם גורמי סיכון קרדיו-וסקולאריים, מאחר ויתכן הוא עלול לגרום או להחמיר בעיות בלב. טיפול הורמונלי נמצא למתאים יותר לטווח קצר בקרב נשים מעל גיל 50 שמצויות בסיכון גבוה לשבור עצם.

הטיפול המקובל והיעיל לטיפול בשברי צוואר הירך הוא באמצעות תרופות ממשפחת הביספוספונטים (כגון אקטונל ופוסלאן). בזמן שקיימת יעילות דומה של תרופות ממשפחת הביספוספונטים לטיפול בשברים חולייתיים, הרי שבטיפול בשברי צוואר הירך יעילות התרופות משתנה.

למשל, במחקר יעודי שבדק הארעות שברים בצוואר הירך בקרב נשים מעל גיל 50 נמצא כי הטיפול באקטונל הוריד את הסיכון לשברים בצוואר הירך באופן סטטיסטי משמעותי.

המחלה השקטה

אוסטאופורוזיס פירושה "עצם מחוררת" - כלומר עצם המאבדת חלק מהתשתית שלה (ע"י אובדן סידן) והופכת עקב כך למדוללת ביותר. בעצם כזו נוצרים חללים מרובים הפוגעים ביכולת העצם לשאת את משקל הגוף.

כתוצאה מכך העצם קורסת ונוצרים שברים. השברים האופיניים לעצם אוסטאופורוטית הינם שברים בעצמות הנושאות משקל, כלומר חוליות עמוד השדרה וצוואר עצם הירך. עם זאת, ישנם גם שברים בעצמות לא חולייתיות כגון האגן. שברים אלה מתרחשים בדרך כלל בעשור השביעי והשמיני לחיים.

אוסטאופורוזיס מוגדרת היום כמחלה כלל עולמית, שממנה נפגעו כ-75 מיליון באירופה יפן וארה"ב. ההערכה היא שבקרב האוכלוסייה הלבנה מעל גיל 50 כמחצית מהנשים וכחמישית מהגברים עלולים ללקות באוסטאופורוזיס.

אחת משש נשים לבנות ישברו את האגן שלהן לעומת אחת מתשע נשים לבנות שילקו בסרטן השד. הסיבה לכך שאוסטאופורוזיס הופכת למחלה עולמית טמונה בהזדקנות האוכלוסייה העולמית.

בישראל נאמד מספר החולים באוסטיאופורוזיס בכ-200 אלף נשים וגברים. אחת מכל שתי נשים ואחד מכל שבעה גברים יסבלו מאוסטאופורוזיס. בנוסף, בכל שנה מתווספים כ-6,000 שברים חדשים בצוואר בירך.

גורמי הסיכון למחלה הינם השתייכות לאוכלוסייה של בני 50 ומעלה בתוספת אחד או יותר מגורמי הסיכון הבאים: היסטוריה משפחתית, עישון, צריכת אלכוהול מוגזמת, משקל גוף נמוך, תזונה דלה בסידן, חוסר פעילות גופנית. באמצעות בדיקה פשוטה של צפיפות עצם ניתן לזהות את המחלה.  
  

מתוך מערכת Beok

 פורטל בריאות ויופי

 


לצורך כתבה עיתונאית שתעסוק בנושא מפרק הירך MOM (מתכת על מתכת)
והשימוש במפרק דרך משרד הבריאות.
דרושים אנשים שעברו השתלה של מפרק מהסוג הזה.

לפרטים אנא צור/צרי קשר עם עמותת צעדים
בטלפונים: 050-9588022 | 050-3005788
או באימייל:
tzeadim@walla.com

למידע, הכוונה, וייעוץ משפטי
מהעמותה השאירו פרטים:
 

לייבסיטי - בניית אתרים